• Komputery w chmurze – cloud computing

    Cloud computing to po polsku chmura obliczeniowa. Duże korporacje i małe firmy korzystają z własnych serwerowni, ponosząc znaczne koszty ich założenia i utrzymania. Z tego powodu organizacje decydują się na przejście do chmury obliczeniowej – ułatwia ona znacząco prowadzenie biznesu, ma wpływ na ograniczenie wydatków. Jak każde dobre rozwiązanie, wymaga jednak uważnego przemyślenia i dokładnego obliczenia kosztów oraz potencjalnych korzyści – dlatego chcąc korzystać z chmury, należy dysponować odpowiednią wiedzą na jej temat.

    Najprościej rzecz ujmując, chmura obliczeniowa to nowoczesna technologia IT służąca do przetwarzania i przechowywania danych oraz dostarczaniu usług obliczeniowych za pośrednictwem Internetu („chmura”). Dane nie są magazynowane na dyskach komputerowych, lecz w przestrzeni wirtualnej – na serwerach poza lokalną siecią. Komputery, tablety, laptopy są jedynie narzędziami umożliwiającymi dostęp w dowolnym momencie do danych w chmurze. Celem jest zaoferowanie szybkich innowacji, elastyczność zasobów i ekonomia skali. Pomaga to w obniżeniu kosztów operacyjnych, umożliwia wydajniejsze korzystanie z infrastruktury oraz przeprowadzanie skalowania zgodnie ze zmianami zachodzącymi w firmie.

    Cloud computing jest nowoczesnym podlegającym nieustannemu doskonaleniu rozwiązaniem dla każdego rodzaju biznesu. Bezdyskusyjną zaletę cloud computingu stanowi ogromna wydajność oraz elastyczność, którą jest w stanie zapewnić wirtualizacja udostępnianych zasobów. W chmurze można wykonywać cały szereg współdzielonych czynności, np.: dokonywać obliczeń, wystawiać faktury, pisać teksty, czy sprzedawać produkty. Konkurencyjny rynek oferuje wiele rodzajów chmur, uwzględniających indywidualne potrzeby przedsiębiorców. Mając na uwadze obszar biznesu bardzo istotny wydaje się być podział na chmury: prywatne, publiczne, hybrydowe.

    Wokół rozwiązań cloud computing narosło wiele nie mających pokrycia z faktami obaw, np. dotyczących bezpieczeństwa danych. Cloud computing ma na celu przede wszystkim ich bardzo dobrą ochronę – np. przez silne systemy zabezpieczeń, czy szyfrowanie. Należy podkreślić, że ta kwestia stanowi priorytet dla dostawców tego rodzaju usług. W przypadku awarii, dane posiadają zapasowe kopie zapasowe, a użytkownik zostaje przeniesiony na inny serwer. Jeden z powszechniejszych mitów dotyczących cloud cumputing to opinia, że takie rozwiązanie jest odpowiednie wyłącznie dla korporacji. Warto pamiętać, że małym i średnim biznesie również liczy się każdy koszt oraz ceniony jest czas – intuicyjne w obsłudze oprogramowanie w chmurze upraszcza wiele procesów, zapewniając stałą dostępność. Następuje m.in. zmiana modelu tradycyjnej, generującej duże koszty struktury informatycznej na outsourcing, będący kosztem operacyjnym organizacji. Optymalizacja kapitału ma z kolei wpływ na szybsze generowanie przychodów.

    autor: RSS data: 14.12.2020