Szanse na szybką wygraną z RPA
Jutrzejsze bitwy wygrywa się dzisiejszą pracą.
Mohamed Hanif
Każdy właściciel firmy powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy robotyzacja będzie miała wpływ na prowadzony przez niego biznes. Prognozy bowiem (np. Gartnera) mówią, że do przyszłego roku ponad 80% dużych organizacji wdroży, którąś z form RPA. Można przypuszczać, iż jedynie kwestią czasu będzie rutynowe wdrażanie robotyzacji procesów biznesowych również w mniejszych oraz średnich firmach.
RPA polega na uzupełnianiu lub ulepszaniu istniejących systemów i aplikacji. Wdrażanie procedur robotyzacji może być stosunkowo tanie – wiążą się one z dokonaniem jedynie niewielkich zmian w fizycznej infrastrukturze organizacji. Zysk wynikający z takiej reorganizacji, przekładający się na efektywniejsze wykorzystanie potencjału zawodowego pracowników oraz na mniejszy wskaźnik błędów, szybko zwraca poniesione nakłady.
Świat biznesu poddaje nieustannej analizie możliwości nowych technologii, aby przyjmować najbardziej optymalne dla siebie rozwiązania związane z ich wdrażaniem. Fundamentem wszelkich decyzji na tym polu, stwarzającym szanse szybkiej wygranej jest zawsze WIEDZA. Stanowi ona bardzo istotną część przygotowań do robotyzacji. Można czerpać ją z wiarygodnych merytorycznie źródeł w Internecie – np. z akademii online stworzonej przez wiodącego dostawcę rozwiązań RPA, firmę UiPath. W ramach tej akademii dostępne są bezpłatne kursy szkoleniowe, podzielone na kategorie według ról, koniecznych do wdrożenia RPA. Działa również społeczność programistów oraz entuzjastów RPA, która pozwala między innymi na zdobywanie wiedzy poprzez bezpłatne eksperymentowanie z robotami, których celem jest pomoc organizacjom w zrozumieniu istoty ich działania oraz przydatności.
Kolejną szansą na szybkie sukcesy we wdrażaniu robotyzacji jest otwartość na zrozumienie, w jakich typach czynności zawodowych jest ona możliwa (np. w zadaniach obejmujących liczbę powtarzalnych czynności), a w jakich nie (czyli przeważnie w pracach wymagających myślenia kreatywnego ludzkiego myślenia oraz decyzji).
Szansą na powodzenie wdrażania RPA jest również stworzenie zawężonej listy zadań do robotyzacji. Nie zawsze bowiem możliwość robotyzacji określonego procesu przekłada się na jej konieczność. Należy więc określić kluczowe priorytety, skupić się na zadaniach umożliwiających osiąganie firmie celów ogólnych – absorbujących równocześnie nieproporcjonalnie dużą ilość czasu zatrudnionych pracowników. (Tzw. „szybkie zwycięstwa” pomagają w określeniu użyteczności RPA oraz w przekonaniu do niej sceptyków.)
Stworzeniem dogodnej szansy dla udanego wdrożenia RPA w organizacji RPA jest również analiza dostępnych rozwiązań i narzędzi (technologii, potencjalnych partnerów do współpracy przy wdrożeniu, własnej infrastruktury technologicznej). Następnym krokiem będzie wybór odpowiedniego dostawcy z udokumentowanym doświadczeniem w danej branży, pomocnego w zarządzaniu zasobami ludzkimi, stanowiącymi niezwykle istotny element procesu robotyzacji.
autor: RSS data: 01.02.2021