• Autonomiczne roboty sprzątające mają przyszłość

  Dla stosowanych przez Grupę Impel autonomicznych robotów sprzątających wykrywanie i omijanie większości przeszkód czyszczonych powierzchni nie stanowi problemu; są one prawie całkowicie bezobsługowe. Aby mogły realizować swoje zadania cyklicznie, muszą funkcjonować w zmapowanym otoczeniu oraz mieć dobrze zaprogramowaną trasę. Dostosowane do określonego otoczenia algorytmy odpowiadają za efektywność korzystania z funkcjonującego w nim urządzenia.

  Autonomiczne roboty sprzątające stanowią znakomite rozwiązanie w obiektach wielkopowierzchniowych – w magazynach, w centrach handlowych, w biurowcach, czy w halach lotnisk. Gwarantują wyższą jakość usługi oraz większa wydajność w porównaniu z tradycyjnym sprzątaniem ręcznym. Ich stosowanie generuje oszczędność czasu pracy zespołów sprzątających; dzięki temu pracownicy mogą koncentrować się na innych, wymagających od nich specjalistycznych umiejętności zadaniach.

  Komputery zaczynają rozumieć naszą rzeczywistość w coraz szerszym zakresie. Nowoczesna technologia stwarza obecnie, w omawianym obszarze, wybór pomiędzy dwoma rozwiązaniami: maszynami czyszczącym dysponującymi funkcjami autonomicznymi oraz robotami autonomicznymi, wyposażonymi w mechanizm umożliwiający wykonywanie usług sprzątania. Dzięki nim można np. zminimalizować  zużycie prądu, wody, czy emisję wytwarzanych ścieków – dlatego tak istotne jest aby trasa urządzenia sprzątającego była optymalnie zaplanowana i nie generowała strat.

  Pandemia COVID-19 przyspieszyła automatyzację i robotyzację usług porządkowo-czystościowych. Autonomiczne maszyny mogą pracować w obiektach, do których dostęp jest znacznie ograniczony lub tych całkowicie wyłączonych z użytkowania przez ludzi. Roboty sprzątające odgrywają znaczącą rolę w efektywnym zarządzaniu kosztami usług – poprzez ograniczanie rzeczywistego czasu pracy.

  Szerokie zastosowanie autonomicznych robotów sprzątających w przestrzeni publicznej ma również wpływ na wizerunek sprzątanych obiektów. Jest dowodem na korzystanie z przez daną organizację z innowacyjnych, nowoczesnych rozwiązań.

  Źródło merytoryczne:

  https://impel.pl/blog/czy-roboty-sprzatajace-zastapia-pracownikow/

  autor: RSS data: 03.03.2021