• Robot – (nie)zwykłe narzędzie

    W domu oraz w miejscu pracy posługujemy się wieloma, ułatwiającymi codzienne życie urządzeniami. Oswoiliśmy się z pralkami, suszarkami do włosów, automatami do kawy, mikrofalówkami itd. Jesteśmy zależni od techniki – np. kiedy psuje się samochód, człowiek nie jest w stanie realizować wykonywanej dzięki niemu pracy.  

    Roboty traktujemy jako jedno z wielu służących człowiekowi narzędzi – pożyteczny mechanizm czy urządzenie tyle, że bardziej skomplikowane, precyzyjniejsze i zdecydowanie inteligentniejsze od innych. Skoro człowiek jest coraz bardziej zdany na stworzoną przez siebie technologię, musi jej ufać i mieć kontrolę nad umożliwiającymi takie zaufanie procedurami oraz zasadami.  Praca robotów może obejmować wiele modeli biznesowych, np.: Self-service, Robot as a Service (RaaS), Availability as a Service (AaaS), czy Add-on.

    Istnieją już urządzenia, które są w stanie prowadzić z nami dialog (wpisując się przy tym celująco w wymuszoną przez pandemię koncepcję zachowania społecznego dystansu). Tym samym człowiek rozpoczął nowy etap w relacjach ze stworzonymi przez siebie algorytmami – stają się one czymś więcej niż tylko narzędziem; przyjmują rolę ludzkiego, inteligentnego partnera. Wkrótce, dzięki sztucznej inteligencji, poszerzą się możliwości komunikacji z robotami, poprzez prowadzenie dialogu w języku naturalnym. Łatwiejsze będzie wypowiadanie słów niż ich pisanie. Musimy również oswajać się z myślą, że stworzone przez człowieka roboty zaczną z czasem przejmować funkcje nadzorcze.

    Dziś można jeszcze mówić o jednostronnej relacji człowiek – robot. Wiele wskazuje na to, że wkrótce będziemy musieli nauczyć się obustronnego modelu takiej relacji. Więzi partnerskie pomiędzy robotami i ludźmi stworzą nowy psychologicznie wymiar, powołają do istnienia nowe zawody oraz specjalizacje RPA. Kto wie czy w niedalekiej przyszłości obok powiedzenia: „porozmawiaj jak człowiek z człowiekiem”, nie zacznie funkcjonować powszechnie sentencja: „porozmawiaj jak człowiek z robotem”. 

    autor: RSS data: 21.07.2020