• SI percepcyjna – nowy wymiar rzeczywistości

    Wiele wskazuje na to, że najbliższej przyszłości ulegną zatarciu granice pomiędzy światem online i offline. Zwiększy to znacznie nasze możliwości współpracy z Internetem. W przeszłości nasza interakcja z online odbywała się za pomocą klawiatury komputerowej lub ekranu smartfona – umożliwiały one korzystnie z ogromnej, nagromadzonej w sieci wiedzy.

    SI percepcyjna będzie coraz doskonalej rozpoznawać ludzkie twarze, głosy, poszerzać zdolności widzenia otaczającego świata i dodawania łatwo dostępnych kontaktów pomiędzy rzeczywistościami online i offline. W efekcie domowa lodówka będzie np. mogła podać wózkowi na zakupy w sklepie listę niezbędnych do jej uzupełnienia zakupów.

    Nastąpi połączenie świata realnego z wirtualnym, ich integracja – wzajemnie przenoszenie udogodnień rzeczywistości online oraz możliwości sensorycznych świata offline. SI sensoryczna zmieni nie tylko oblicze centrów handlowych i sklepów, lecz również nasze otoczenie w futurystyczne środowisko online + offline.

    Ten ciekawy wątek do rozważań znaleźliśmy w książce pt. „Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata”, Kai-Fu Lee, Media Rodzina, 2019.

    autor: RSS data: 04.02.2020